Strona Główna Artykuły Eurokody Przykłady obliczeniowe Literatura Oprogramowanie Forum Kontakt

Przykłady rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o Eurokody.W poniższym przykładzie zaprezentujemy państwu sposób obliczania klasy przekroju elementu stalowego w oparciu o normę PN-EN 1993-1-1 . Oznaczenia w nawiasach po prawej stronie obliczeń oznaczając numery wzorów jakimi odpwiadają w Eurokodzie.

I. Wstęp - klasa przekroju poprzecznego kształtownika


Klase przekroju poprzecznego kształtownika określa się z uwagi na na jego sopień odporności na możliwość wystąpienia zjawiska częściowej utraty stateczności w jednym ze stanów: sprężystym bądź plastycznym.
Eurokod Stalowy 1993-1-1 definiuje 4 możliwe klasy przekrojów, które charakteryzują następujące stany analiz:

Przekroje klasy 1 :

Przekroje te charakteryzują się możliwością obrotu przy jednoczesnym osiągnieciu nośności przegubu plastycznego . Przekroje klasy pierwszej rozpatrywane są w stanie plastycznym i tak też je obliczamy za pomocą wzorów podanych w: PN-EN 1993-1-1 Tablica 5.2(arkusze 1-3) dla części ściskanych, zginanych i zginanych oraz ściskanych jednocześnie.


Metoda obliczania klasy przekroju poprzecznego elementu:

Do zaprezentowania sposobu wyznaczania klasy przekroju, posłużymy się następującym przykładem:

Przykład 1
Oblicz klasę przekroju słupa wykonanego z kształtownika HEB 220. Maksymalne wartości sił wewnętrznych działających na element zestawiono w tabeli. Charakterystyki geometryczne kształtownika:Artykuły

Literatura

Do pobrania

POLECANE

Konstrukcje Stalowe
serwis informacyjny o konstrukcjach stalowych. Znajdziesz tam informacje na temat projektowania konstrukcji stalowych oraz oprogramowania stosowanego do wykonywania projektów.

Wiaty
Informacje o wiatach: projektowanie, realizacja, porady, tworzenie modeli 3D.

Konstrukcje Stalowe
serwis o konstrukcjach stalowych. Artykuły, projektowanie, oprogramowanie.© 2010 Eurokody.Net - wszystko o eurokodach. Regulamin serwisu.