Strona Główna Artykuły Eurokody Przykłady obliczeniowe Literatura Oprogramowanie Forum Kontakt

BUDOWNICTWO OGÓLNE Tom 5. Stalowe konstrukcje budynków.
Projektowanie według eurokodów z przykładami obliczeń.


Wydawnictwo: ARKADY Rok wydania: 2010 Sugerowana cena: 99zł

Budownictwo Ogólne Tom 5 Recenzja książki :

Najnowsza pozycja wydawnictwa ARKADY, jest kontynuacją dobrze znanej serii Budownictwa Ogólnego. W najnowszym tomie poświęconym konstrukcjom stalowym, odnaleźć możemy szczegółowo opisane zagadnienia z danej tematyki. Dodatkowym atutem tomu jest opracowanie książki w oparciu o EUROKODY, które mają wyprzeć obowiązujące normy PN-B. Książka ta stanowi podstawę literaturową dla konstruktorów z zakresu konstrukcji stalowych. Posiada liczne przykłady obliczeniowe oraz objaśnienia i interpretacje poszczególnych części normy PN-EN 1993. Książka w swoim spisie treści proponuje czytelnikowi 10 działów tematycznych, w każdym z nich odnajdujemy interpretację zagadnienia oraz przykłady obliczeniowe. Przykłady obliczeniowe zamieszczane w poszczególnych działach mają charakter indywidualny - są to pojedyncze przykłady, w których autor rozpatruje cały tok obliczeniowy omawianego wcześniej przypadku. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni dział spisu treści, a mianowicie:

Przykłady obliczeniowe:
Ostatni dział znacząco różni się od obliczeń przeprowadzanych w działach oraz w stosunku do publikacji jakie do tej pory były oferowane na rynku. Jej atutem jest przeprowadzenie szczegółowego toku obliczeniowego, konkretnego zagadnienia inżynierskiego - polega to na obliczeniu poszczególnych elementów danego obiektu.

Ale co dokładniej?
Autorzy rozpatrują np. Hale stalową o zadanych wymiarach, określonym schemacie statycznym i parametrach geograficznych. Obliczenia są wykonywane podobnie jak w standardowym projekcie budowlanym. Zbieranie obciążeń od oddziaływań zjawisk atmosferycznych, następnie wymiarowanie poszczególnych elementów konstrukcji: podstawa słupa, słupy, rygle, płatwie, stężenia itp. Każdy przykład zaopatrzony jest w komentarze oraz wyjaśnienia toku postępowania.

Spis treści:
1. Ogólne zasady projektowania konstrukcji budowlanych.
2. Oddziaływania na konstrukcje.
3. Stal i wyroby stalowe.
4. Układy konstrukcyjne. Modele obliczeniowe.
5. Elementy prętowe z kształtowników walcowanych lub spawanych.
6. Elementy blachownicowe.
7. Elementy obudowy budynków z kształtowników giętych i blach profilowych.
8. Połączenia. Nośność i sztywność węzłów.
9. Elementy zespolone stalowo-betonowe.
10. Odporność ogniowa. Nośność konstrukcji w warunkach pożarów.
11. Przykłady projektowania konstrukcji.


Podsumowanie książki:
Książka z pewnością jest pozycją obowiązkowo i niezbędną w związku z postępem wdrażania eurokodów w naszym kraju. Oczywiście autorzy nie uniknęli wpadek: literówki, błędne podstawienie w niektórych obliczeniach - wszyscy jesteśmy ludźmi,a przy tak dużej objętości stron, jaką zajmuje TOM 5 nie sposób uniknąć. Autorom należą się słowa pochwały i zachęcenia do wydawania kolejnych publikacji na wzór tomu 5.


PODZIEL SIĘ OPINIĄ NA FORUM.
AdministratorArtykuły

Literatura

Do pobrania

POLECANE

Konstrukcje Stalowe
serwis informacyjny o konstrukcjach stalowych. Znajdziesz tam informacje na temat projektowania konstrukcji stalowych oraz oprogramowania stosowanego do wykonywania projektów.

Wiaty
Informacje o wiatach: projektowanie, realizacja, porady, tworzenie modeli 3D.

Konstrukcje Stalowe
serwis o konstrukcjach stalowych. Artykuły, projektowanie, oprogramowanie.© 2010 Eurokody.Net - wszystko o eurokodach. Regulamin serwisu.